Zgłoś się do programu pilotażowego

Spotkanie w sprawie Legii Akademickiej

Legia Akademicka to uruchomiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej program skierowany do studentów. Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczną realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej.

Do programu przystąpić mogą studenci uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, którzy posiadają obywatelstwo polskie.

Dołączając do Legii Akademickiej student zostaje częścią Sił Zbrojnych RP. Żołnierski etos składa się z najważniejszych, cenionych w naszym społeczeństwie wartości: odwagi, odpowiedzialności, pracowitości, życzliwości, samodyscypliny i chęci niesienia pomocy. Udział w LA jest ich wizytówką.

Legia Akademicka to też świetny wpis do CV! Uczestnicząc w programie student zdobywa szereg ważnych umiejętności, jak współpraca, dowództwo, słuchanie innych czy zdolność wypracowywania kompromisu w grupie. LA to doskonały początek dorosłego życia!

Jak dołączyć do programu Legia Akademicka?

  • złóż wniosek na uczelni;
  • uczęszczaj na zajęcia teoretyczne (30 godzin);
  • zalicz egzamin z części teoretycznej;
  • odbierz zaświadczenie o ukończeniu części teoretycznej;
  • złóż na uczelni wniosek (2) o powołanie na ćwiczenia wojskowe;
  • odbierz kartę powołania na ćwiczenia wojskowe;
  • staw się we wskazanej jednostce wojskowej, odbądź szkolenie i złóż przysięgę wojskową.

Masz dwa moduły do wyboru:

– podstawowy (21 dni ćwiczeń poligonowych) – będziesz żołnierzem rezerwy!
– podoficerski (42 dni ćwiczeń poligonowych) – będziesz podoficerem rezerwy!

W związku z dużym zainteresowaniem studentów edukacją wojskową oraz praktycznym przeszkoleniem wojskowym, od początku nowego roku akademickiego 2019/2020 rusza kolejna, III już edycja programu ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów w ramach „Legii Akademickiej”.

Spotkanie informacyjne na UZ odbędzie się w najbliższy wtorek, 10 grudnia br. na kampusie A, w auli przy ul. Podgórnej 50. Początek o godz. 9.30.

Punkt informacyjny na temat programu w MON – tel. 261 874 672.

Pobierz wzór wniosku (210 kb)