Narodowa Reprezentacja Akademicka to projekt wsparcia procesu kształcenia studentów- sportowców, który ma na celu umożliwienie realizowania równoległej kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Obejmuje on dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dedykowanych studentom- sportowcom będącym w trakcie kariery sportowej. Program zajęć dydaktycznych realizowany będzie w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego, zgodnie z zaplanowaną liczbą godzin na danego studenta- sportowca.
Beneficjentem środków finansowych w ramach projektu może być student-sportowiec realizujący program kształcenia na jednym kierunku, studiach pierwszego lub drugiego stopnia, do momentu ich ukończenia. Środki finansowe zabezpieczone w budżecie Ministra Edukacji i Nauki kierowane są bezpośrednio do uczelni, w której studiują ww. studenci, z przeznaczeniem na dofinansowanie ich procesu kształcenia w formie indywidualnej organizacji studiów, m.in. poprzez indywidualny dobór treści i form kształcenia w zakresie pozwalającym na kontynuowanie i rozwijanie kariery sportowej z uwzględnieniem ustalonych dla danego kierunku efektów uczenia się.
Sportowcy wyczynowi ze względu na ograniczenia czasowe, wynikające z wielu godzin treningów i przygotowań do różnego typu imprez czy zawodów nieczęsto decydują się na podjęcie nauki na studiach wyższych lub z powodu swojej kariery sportowej i wynikających z niej ograniczeń czasowych, przerywają rozpoczęte studia. Codzienna praktyka wskazuje na wiele różnorodnych czynników utrudniających równoległy rozwój kariery akademickiej i sportowej. Za najczęściej wskazywane problemy wskazuje się formułę organizacji studiów, stereotypy wynikające ze sztywnych ram regulaminowych i dydaktycznych oraz brak dyspozycyjności wynikającej z terminarza godzin treningów i zawodów sportowych na różnych szczeblach [www.gov.pl].
Termin realizacji zadania: 19.11.2023 r. – 31.06.2024 r.
Kwota dotacji - 132 000 zł
Płatne ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki
Studenci- sportowcy objęci wsparciem w ramach programu:
- Natalia Dominiak- pięciobój nowoczesny (wychowanie fizyczne),
- Kamil Kasperczak- pięciobój nowoczesny (wychowanie fizyczne),
- Ewa Pydyszewska- pięciobój nowoczesny (ekonomia i zarządzanie),
- Maja Jarosińska- strzelectwo sportowe (biotechnologia),
- Barbara Macur – strzelectwo sportowe (architektura wnętrz),
- Dominika Skarupska – strzelectwo sportowe (inżynieria biomedyczna).
Kierownikiem projektu jest dr Bartłomiej Hes (WNB).
Tutorami (opiekunami dydaktycznymi) w projekcie są: dr Ewa Skorupka (WNB), dr Sylwia Andrzejczak-Grządko (WNB) dr Paweł Szudra (WEiZ), dr Anna Owsian (WA) dr inż. Piotr Gawłowicz, prof. UZ (WM).
Informacje o projekcie: www.gov.pl
Informacje dot. wyboru uczelni: www.gov.pl